O nas
Krótka historia naszej firmy
Nasza firma to najstarszy zakład rzemieślniczy w Polsce, działający w branży kapeluszy i czapek. Stefan Cieszkowski założył go w 1864r. przy ul. Chmielnej 14 w Warszawie. W 1924r. właścicielem został syn Stefana Cieszkowskiego – Marcin. Zakład mieścił się wtedy przy ul. Nowy Świat 12. Pod tym adresem w czasie wojny Niemcy założyli księgarnię propagandową, przez co firma zmuszona była zmienić lokal. Przeniosła się na ulicę Marszałkowską 74 (róg ulicy Hożej). Tutaj była prowadzona już przez trzecie pokolenie Cieszkowskich, a dokładniej przez syna Marcina Cieszkowskiego – Stefana (imiennika założyciela firmy).
Jego losy potoczyły się jak losy wielu warszawiaków w tym okresie. Po Powstaniu Warszawskim, poprzez obóz niemiecki w Pruszkowie, Stefan Cieszkowski trafił do oflagu Lansdorf w okolicach Opola skąd, jako jednemu z nielicznych, udało się uciec do Warszawy. Na Marszałkowskiej zastał zniszczony lokal, bo bomba zburzyła częściowo cztery piętra budynku. Ocalała jedynie brama. Własnym sumptem postanowił odbudować część kamienicy. Zamurował tył bramy i wstawił witrynę, dzięki czemu powstała pracownia z resztką ocalałych maszyn i form. Brakowało wszystkiego. Warszawa była zrujnowana, ale powoli budziła się do życia. Pierwsze lata tuż po wojnie były wyjątkowo trudne. Na targu przy ul. Emilii Plater kupowano wojskowe płaszcze, które po ufarbowaniu służyły jako materiał na czapki i inne nakrycia głowy.
Firma Cieszkowski przy ul. Marszałkowskiej 74 prosperowała do 1950r., a następnie zmieniała swoje lokalizacje aż do roku 1970. Potem funkcjonowała przy ul. Targowej 18. W tym też roku naukę zawodu podjęła córka Stefana – Alina. W rodzinnej firmie przeszła przez wszystkie tajniki prawdziwego rzemiosła i prowadzi firmę do chwili obecnej – od roku 2019 w nowej lokalizacji w Warszawie przy ulicy J. Waszyngtona 30/36 . Jako pierwsza kobieta zarządzająca firmą wprowadziła do sprzedaży damskie nakrycia głowy; kapelusze filcowe, czapki i fascynatory. Stylizacje nakryć głowy są jej pasją. Potrafi wymyślać bardzo oryginalne i niepowtarzalne modele i fasony. Jest to miejsce, które każdy przynamniej raz powinien odwiedzić.
Na przestrzeni lat firma zdobyła wiele nagród i dyplomów np.:
- Dyplom z okazji 600-lecia istnienia Cechu Krawców
- Nagroda Rzetelnego Kupiectwa im. Braci Jabłkowskich (2007r. IV Edycja)
- Honorowa Odznaka Rzemiosła Miasta Stołecznego Warszawy
Firma posiada Świadectwo Ochronne na Znak Towarowy wydane przez Urząd Patentowy.
W całej historii firmy nie można pominąć faktu, że w latach sześćdziesiątych pod nazwą Cieszkowski firmę z nakryciami głowy założył również Ryszard Cieszkowski, stryjeczny brat Stefana, w nowo otwartych pawilonach przy ulicy Marszałkowskiej, blisko ulicy Królewskiej. Jak to w rodzinnych biznesach bracia troszkę ze sobą konkurowali. Ryszard Cieszkowski nie miał potomków i kiedy zlikwidowano pawilony zamknął się ten rozdział historii.
Ciekawa jest również biografia Stefana. W tak zwanym „międzyczasie” (1955-1964) Stefan Cieszkowski był solistą Państwowej Operetki Warszawskiej. Partnerował B. Artemskiej w „Życiu Paryskim”, „Księżniczce Czardasza”, czy „Wesołej Wdówce”. Nic w tym dziwnego, że przyjaciele z operetki nazywali Go najlepszym śpiewakiem wśród kapeluszników i najlepszym kapelusznikiem wśród śpiewaków. Od lat 70-tych klientami naszego sklepu były tak znane osoby jak: Mieczysław Fogg, Mieczysław Wojnicki, Adolf Dymsza, czy Ludwik Sempoliński. Obecnie firma obchodzi swoje 154-lecie.